Tipy na výlety
Mezi nejvýznamnější památky patří: kostel sv. Jana s obrazy Petra Brandla, hřbitovní kostel sv. Barbory, kaple sv. Josefa, barokní sochy, budova bývalé radnice a v neposlední řadě také barokní zámek. Za svou dnešní podobu vděčí zámek stavebním úpravám z 18. století. Zámecká expozice ukazuje především stylový nábytek od baroka až po historismus, doplněný dobovými obrazy, porcelánem a sklem.
V zámeckém sále dominuje vzácná stropní deska s alegoriemi ročních období.
Město Plasy se nachází (26 km) asi 25 km severně od Plzně. První stopy zdejšího osídlení pocházejí z období leží halštatského (asi 700 let př.n.l.). Dominantou Plas je původní klášter pro cisterciáky z 12. století, který je dnes rozsáhlým barokním areálem. Po zrušení kláštera císařem Josefem II. koupili Plasy Metternichové, kteří zde zřídili rodovou hrobku. Dnes jsou návštěvníkům otevřeny interiéry konventu s expozicemi barokního církevního umění a lékárenství.
Doprava: autem nebo objednaným 45 místným autobusem – cena cca 3000,- Kč (včetně DPH)
Mariánská Týnice (17 km) je poutním místem bývalého cisterciáckého kláštera v Plasích, který zde po roce 1230 vybudoval kostelík. V průběhu staletí vznikl komplex tří vzájemně prokomponovaných celků – dominuje kostel Zvěstování Panny Marie postavený podle plánů J. B. Santiniho. V posledních letech byl areál náročně rekonstruován a v současné době je sídlem Muzea a galerie severního Plzeňska. Pořádají se zde také výstavy a koncerty.
Město Kralovice (18 km) je poprvé zmiňováno jako osada v roce 1183. Její poloha na křižovatce obchodních cest jí brzy pomohla k rychlému rozvoji. Rozvoj města pokračoval v 90. letech 20. století. K nejvýznamnějším památkám patří kostel sv. Petra a Pavla s hrobkou Gryspeků, budova bývalé radnice, domy na Markově třídě a nejstarší dům U Beránků na náměstí.
Město Kožlany (22 km) rodištěm 2. československého prezidenta Dr. Edvarda Beneše. Na jeho rodném domě je pamětní deska. Ve staré kožlanské škole je muzejní expozice přibližující slavné rodáky – E. Beneše, spisovatele O. Beneše, básníka O. Šnajdaufa a historii zdejších řemeslnických cechů. První zmínka o Kožlanech je z roku 1230. Od roku 1313 jsou Kožlany „městečkem“. Kromě jiného proslavilo Kožlany hrnčířství a družstvo Keramo.
Doprava: autem nebo objednaným 45 místným autobusem- cena cca 3000,- Kč (včetně DPH ).
Vladař (15 km) je čedičová stolová hora, která se vypíná do výšky 693 m n.m. jihovýchodně od Žlutic. Na jejím vrcholu vzniklo ve starolaténském období hradiště, chráněné dvěma pásy kamenných valů. Občas se zde vytváří jezírko. V listopadu roku 1421 se na Vladaři pomocí bojových vozů opevnil Jan Žižka z Trocnova se svým vojskem a tři dny zde úspěšně odolával přesile. Pak náhlým výpadem prorazili husité nepřátelské opevnění katolické šlechty a spojili se s žateckými houfy. Tuto událost připomíná pomník, umístěný při cestě na vrchol Vladaře a model bitvy ve žlutickém muzeu. V roce 1969 byl Vladař vyhlášen přírodní rezervací.
Obec Chýše se nachází (20 km) východním směrem od Žlutic nad levým břehem řeky Střely. První zmínky jsou z roku leží 1169. Dominantní stavbou severozápadní části se stal novogotický zámek, obklopený devítihektarovým parkem. V zámku působil v roce 1917 Karel Čapek, jako domácí učitel mladého hraběte Prokopa Lažanského. Popis zámku se objevuje v díle Krakatit. Zámek svou dlouhou bohatou historií patří mezi nejvýznamnější nemovité kulturní památky západočeského regionu.
Důležitý turistický bod v „kamenném moři“ uprostřed lesů. Kdysi zde uhlíři pálili dřevěné uhlí, které se používalo k vytápění sklářských pecí. Roku 1648, kdy se třicetiletá válka chýlila ke konci, se vojenské družiny snažili ukořistit, co se dalo. Po levém břehu řeky Střely se táhl oddíl švédského vojska a vydrancoval a vypálil řadu vesnic. Sedláci z okolních vesnic hledali úkryt v hlubokých lesích, kam se uchýlili i s dobytkem. Švédové šli po stopách dobytka a vypátrali právě zde uprchlíky. Došlo k bitce, ve které byli sedláci v převaze a švédský oddíl vybili. Ještě před 2.světovou válkou vykopávali lidé na Uhlířské louce lidské kosti.
Další možnosti sportovního a kulturního vyžití
Sklárna – nejen škola v přírodě, www.sklarna.eu
Obec Žihle – oficiální stránky, www.obec-zihle.cz